Zubní hygiena pro boj proti počínajícímu zubnímu kazu

Zubní hygiena pro boj proti počínajícímu zubnímu kazu

Důležitost pravidelného čištění zubů

Když se ráno probudím, první věc, kterou udělám (kromě toho, že si oddolám dalšímu švihnutí budíku na "odložit pět minut"), je návštěva koupelny, kde si čistím zuby. Můj křeček Láďa sice nemá zuby ke čištění, ale můj papoušek Kiki si pečlivě pečuje o svůj zobák. Je to přirozená součást mého dne. Ale proč? Jaký je důvod za mým zápal pro ústní hygienu? Zubaři na to mají jednoduchou odpověď - prevence zubního kazu. A to je skutečně velice důležitá věc. Pravidelné čištění zubů může zabránit vzniku nepříjemných zubních chorob, a to nejen kazů, ale také parodontitidy nebo zánětu dásní.

Zubní kaz je zákeřný. Je to drobný nepořádek, který se může postupem času zhoršovat, pokud ho neodstraníme. Může vás stát nejen pohodlí, ale i váš úsměv. Nikdo z nás nechce skončit s vyšklabeným úsměvem plným děraviých zubů nebo dokonce bez zubů!

Vše o zubním každodenním rituálu

Řekněme, že je čas udělat něco se svými zuby. Dáváte si záležet na tom, co jíte a pijete, ale vaše zuby potřebují také nějaký čas a pozornost. Jediným řešením je zavést si každodenní rituál čištění zubů. Ale jak začít? Je to skutečně tak jednoduché jako nacpat si do pusy zubní kartáček a vesele čistit po dobu dvou minut?

Nicméně, jak ve své práci napíši, pouhé kartáčování zubů nestačí. Pamatujte, že zuby jsou plné různých skrytých koutů a štěrbin, které vyžadují důkladné čištění. Ať už se jedná o meziubní prostory nebo povrchy zubů, které jsou těžko dostupné kartáčkem. Proto je tak důležité používat zubní nit a ústní vodu, spolu s dobrou zubní pastou a kvalitním kartáčkem. Ráno tak budete mít nejen svěží dech, ale také krásné a zdravé zuby.

Pravá pasta pro skutečný efekt

Podívejte se na pulty prodejen s hygienickými potřebami. Můžete vidět stovky různých zubních past. Některé jsou bílící, jiné mají ochranu proti zubnímu kazu, některé jsou pro citlivé zuby, jiné obsahují fluoridej. Jak si mezi nimi vybrat tu pravou?

Je to trochu jako s dortem. Můžete mít nejlepší suroviny světa, ale pokud nemáte správný postup, výsledek bude pravděpodobně neuspokojivý. Stejně tak se dá říct o zubní pastě. Klíčem je najít si tu, která vyhovuje vašim potřebám. Pokud jsou vaše zuby citlivé, můžete zvážit volbu pasty pro citlivé zuby. Pokud máte problém s krvácením dásní, měli byste volit pastu bohatou na fluorid. Ale co dělat, pokud máte zdravé zuby a chcete je jen udržet takové? Pak si můžete vybrat z mnoha univerzálních zubních past na trhu. Hlavní je, aby pasta obsahovala fluorid, který chrání zuby před kazy.

Flossing - důležité ale přehlížené

Ruku na srdce, kolik z vás opravdu používá zubní nit? Pravděpodobně ne tak mnoho, jak by mělo. Já sám jsem byl dlouho jedním z těch, kdo se vyhýbali flossingu jako piraně zubní niti. Ale víte co? Byl jsem blázen.

Na jednom z mých běžných zubařských kontrol mě zubařka upozornila na to, že mám problémy s dásněmi a že bych měl používat zubní nit. Byl jsem zaskočen. Pravidelně jsem si čistil zuby, ale měl jsem problémy s dásněmi? Jak je to možné? Zubařka mi vysvětlila, že i přes pěkně vybělené zuby může být mezi nimi spousta nečistot, které způsobují problémy. A tak jsem začal se zubní nití.

Zubní kartáček - design versus účinnost

Přiznejme si to. Když vybíráme zubní kartáček, máme obecně tendenci hodnotit jeho vzhled před jeho účinností. Jsou tu takové hezké electricke kartaceky, které jdou nabít přes USB a mají dokonce kontrolu tlaku a samočistící funkci. Ale jsou tyto moderní kartáčky lepší než dobrý starý ruční zubní kartáček?

Na tuto otázku je obtížné odpovědět. Na jednu stranu, elektrický kartáček může vyčistit vaše zuby efektivněji než ruční, zejména pokud jste líní nebo nemáte správnou techniku. Na druhou stranu, pokud jste opravdu důkladný a víte, jak správně používat ruční kartáček, neuvidíte pravděpodobně velký rozdíl. Rozhodnutí je konečně na vás. Hlavní je, abyste se dobře cítili při čištění zubů a abyste nezanedbávali ani jeden kousek své ústní dutiny.

Není to jen o zubech

Ačkoli náš zaměřujeme se hlavně na zuby, nezapomínejme také na jazyk a dásně. Ty také hrají důležitou roli při udržování zdravé ústní hygieny. Běžný jazykový škrabka může být skvělým nástrojem pro boj proti halitóze (nepříjemnému dechu).

Naše dásně jsou také první obětí špatné ústní hygieny. Gingivitida a parodontitida jsou dvě běžné dásňové choroby, které mohou vést k vážným problémům, včetně ztráty zubů. Jak si tedy držet dásně zdravé? Zubaři doporučují pečlivé čištění zubů a používání zubní niti, stejně jako omezování konzumace potravin a nápojů s vysokým obsahem cukru.

A co ústní voda?

Pubertální léta může provázet nepříjemný dech. V té době jsem objevil ústní vody. Myslel jsem, že ústní voda je všelék pro všechny mé ústní nepříjemnosti. Byl jsem ale na omylu.

Ústní voda je jako třešnička na dortu - je skvělé ji mít pro dokonalou ústní hygienu, ale samotná nemůže nahradit kartáčování nebo flossing. Může však poskytnout rychlý úlevu od nepříjemného dechu a pomůže udržovat ústa svěží po celý den. Ale pokud jí budete používat namísto čištění zubů a nitě, nestraňte se poté zubního kazu.

Čištění zubů a péče o ústní hygienu může být zdánlivě nepříjemná rutina. Ale s tím správným přístupem a odbornými radami se můžete vyhnout zubnímu kazu a udržet svůj úsměv krásný a zdravý po dlouhá léta.