Zubní plak a děti: Co by rodiče měli vědět

Zubní plak a děti: Co by rodiče měli vědět

A co je to vlastně ten zubní plak?

Tak jsem se jednou ptala své kamarádky, zubařky, jestli by mi dokázala vysvětlit, co je vlastně ten zubní plak, a ona mi řekla, že je to ten bílý nebo žlutý film, který se hromadí na zubech. Dokonce mi řekla i něco, co mě docela překvapilo. Plak jsou malebné komunity bakterií, které produkuje slina a jídlo, které jíme. Byla jsem šokovaná! Proč by kamarádka, zubařka, mi něco takového říkala, že na zubech mám bakterie?

Samozřejmě, že jsem na to musela začít pátrat a na internetu je spousta informací. Zjistila jsem, že plak je vlastně taková domovní kolonie pro bakterie a že je hlavním viníkem vzniku zubního kazu a dásňových onemocnění. Jak strašlivé! Napadlo mě, že bych o tom měla napsat, aby jste to věděli i vy.

Jak zubní plak ovlivňuje dětské zoubky?

Zubařka mi ještě řekla, že zubní plak může být pro dětské zoubky velmi škodlivý, pokud se s ním nechce správně zacházet. Zvláště v případech, kdy děti často jedí sladkosti a neumí si správně čistit zuby. Musím říct, že mě to trochu vyděsilo a hned jsem šla kontrolovat zoubky svých dětí, Emy a Šimona.

Navíc, viz zubů dětí je tak důležitá i pro jejich sebevědomí. Představte si, že by vaše dítě muselo chodit se špatnými zuby do školy. Jaké by to bylo pro něj stresující! Proto je velmi důležité, abychom jako rodiče udělali vše pro to, aby naše děti měly krásné a zdravé zoubky.

Co dělat pro prevenci zubního plaku u dětí?

No, po tom všem, co jsem se dozvěděla, mě napadlo, že bychom měli udělat něco pro prevenci zubního plaku u našich dětí. Ale co? Co můžeme jako rodiče udělat pro prevenci zubního plaku u našich dětí?

Několik základních věcí je takových, které bychom měli dodržovat. Jedním z nejdůležitějších je pravidelné a správné čištění zubů. Naše děti by měly čistit zuby minimálně dvakrát denně a to po dobu minimálně 2 minut. Další věcí je vyhýbání se příliš sladkým a kyselým potravinám a nápojům, které mohou způsobit rychlejší tvorbu plaku. A samozřejmě pravidelnou kontrolou zubů u zubního lékaře.

Když je zubní plak tvrdohlavý: Co dělat, když se nedaří?

Všichni dobře víme, že ne všechno jde vždy podle plánu. Někdy se stane, že i přes naše veškeré úsilí o prevenci zubního plaku u našich dětí se nám to prostě nedaří. Co pak?

Ať už jsou to děti, které se brání čištění zubů, nebo ty, které přes veškeré úsilí trpí problémy se zuby, musíme se zmírnit a najít řešení. Mám na mysli různé pomocné metody, jak motivovat děti k čištění zubů, například pomocí oblíbené písničky nebo hry. Nebo také volbu speciálních zubních past a ústních vod pro děti, které jsou navrženy tak, aby bojovaly proti tvorbě plaku.

Závěrečné rady a tipy pro rodiče

Nakonec bych chtěla sdílet několik dalších rad a tipů pro rodiče, které by vám mohly pomoci v boji proti zubnímu plaku u vašich dětí.

Je velmi důležité, aby se děti naučily správné technice čištění zubů co nejdříve. Dobře vím, že u malých dětí to může být obtížné, ale je to investice, která se v budoucnu určitě vyplatí. Také se snažte co nejvíce motivovat své děti, aby si čistily zuby. Může to být pomocí hry, oblíbené písničky nebo dokonce malé odměny. Ale nezapomeňte, že nejlepší motivací je vaše vlastní příklad. Takže si s dětmi čistěte zuby a ukažte jim, jak je to důležité.

A konečně, ale rozhodně ne méně důležité, je mít otevřenou komunikaci s vaším zubařem. Pokud máte jakékoliv obavy nebo otázky týkající se zdraví zubů vašich dětí, neváhejte se na něj obrátit. Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba.