Proč je zub mrtvý?

Proč je zub mrtvý?

Proč se o zubech mluví jako o živých nebo mrtvých?

Nikdy jsme přece ke zubům neřekli "Ahoj, jak se máš?" nebo "Omlouvám se za to, že jsem tě přimáčkl holicí strojekem." Jsme popisujeme zuby jako živé a mrtvé, protože obsahují nervy a krev v pulpe, což je v podstatě život zubu. Takže, když je zub mrtvý, nervek a krev tam jednoduše nejsou nebo jsou poškozeny. Rozvíjím tento koncept dále v následujících odstavcích.

Porozumění anatomii zubu.

Zuby jsou složitější, než jen bílé hranaté tvary, které vidíme, když se usmíme do zrcadla. Skládají se ze smaltu, dentinu, pulpy a cementu a přitom každá z těchto složek hraje svou unikátní roli v zdraví a funkci zubu. Smalt je ten nejtvrdší a nejneporéznější materiál v lidském těle a poskytuje zubu jeho bílou barvu. Dentin je měkčí a poréznější a umožňuje vedení živin a signálů mezi pulpu a zbytkem zubu. Pupa je jádro zubu, kde jsou umístěny nervy a krevní cévy. Cement je vrstva na kořeni zubu, které pomáhá připevnit zub k čelisti.

Co způsobuje, že je zub mrtvý?

V podstatě, mrtvý zub nastane, když je zubu odňata jeho životní síla - nervy a krevní oběh. To může být způsobeno několika faktory. Zuby mohou "zemřít" v důsledku trauma, jako je náraz nebo pád. Představte si to tak, že vás někdo praští do těla tak silně, že vám praskne céva. To samé se může stát ve vašem zubu pokud do něj něco silným nárazem trefí. Také může dojít k infekci, která způsobí, že se zánět dostane do pulpy a ten ji postupně zničí.

Identifikace mrtvého zubu.

Je docela těžké identifikovat zda máme mrtvý zub, dokud se neobjeví viditelné příznaky. Tyto příznaky mohou zahrnovat bolest, otok, tmavnutí zubu nebo hnisavý absces. V některých případech může být zub po určitý čas mrtvý a člověk to nepozná, dokud se neobjeví nějaký ten otok nebo bolest. Ale nenechte se mýlit, i když není bolest, to rozhodně neznamená, že je vše v pořádku.

Hezký zub není vždy zdravý zub.

Ale pozor, i když vám váš zub vypadá hezky, neznamená to, že je zdravý. Může se stát, že máte mrtvý zub v ústech a ani o tom nevíte, protože se nijak neprojevuje. Já se tímto problémem musel také zabývat. Upřímně, měl jsem čistě estetické představy o zdraví mého ústního prostoru. Jaký byl můj šok, když mi zubní lékařka oznámila, že mám mrtvý zub, i přes to, že vypadaly všechny mé zuby úplně bělostně a bez poskvrny!

Léčení mrtvého zubu.

Pokud vezmete v potaz můj příběh a výše uvedené skutečnosti, je vidět že je důležité navštěvovat zubní lékaře pravidelně, ať máte přehled o zdraví vašich zubů. K léčení mrtvého zubu se většinou využívá ošetření kořenových kanálků, které je nevyhnutelné pro zachování zubu, zajistí odstranění infekce a zabrání šíření infekce do okolních zubů. Ale pokud tato možnost není dostupná, může se stát, že bude třeba zub extrahovat.