Kdy si nechat vytrhnout zub moudrosti?

Kdy si nechat vytrhnout zub moudrosti?

Proč se rozhodnout pro vytržení zubu moudrosti?

Pravdou je, že k otázce, kdy si nechat vytrhnout zub moudrosti, neexistuje jednoznačná odpověď. Každý případ je jedinečný a měl by být individuálně posouzen dentistou. Nicméně existují určité situace, které by vás mohly přimět k tomuto rozhodnutí. Například, pokud váš zub moudrosti způsobuje nepohodlí, bolest nebo dokonce infekci, měli byste zvážit jeho vytržení. Daleko vážnější je situace, kdy zub moudrosti ohrožuje zdraví ostatních zubů nebo dokonce celkové zdraví ústní dutiny.

Zub moudrosti a jeho význam

Zuby moudrosti jsou ty poslední zuby, které nám vyrůstají. Jde o čtyři zuby, které se nacházejí v zadní části úst - dvě nahoře a dvě dole. Jejich název získaly proto, že obvykle vyrůstají v době, kdy dospíváme a stáváme se "moudřejšími". Zuby moudrosti však nemusí vždy vyrůst správně. Některé osoby nemají tyto zuby vůbec, některé mají pouze některé z nich, a některé mají všechny čtyři. Někdy zuby moudrosti vyrůstají šikmo nebo dokonce vodorovně, což může způsobovat nepohodlí a bolesti. Někdy nedorůstají vůbec a zůstávají ukryté pod dásní – pak je řeč o tzv. retinovaných zubech moudrosti.

Jak poznat, že je čas na vytržení zubu moudrosti?

U některých lidí zuby moudrosti vyrůstají bez jakýchkoliv problémů. Ve většině případů se však objevují různé komplikace. Pokud si všimnete některých z následujících příznaků, měli byste se obrátit na svého dentista:

  • bolest v oblasti zadních zubů
  • otoky a záněty dásní v oblasti zadních zubů
  • bolest hlavy nebo uší, která může souviset s tlakem vyvolaným růstem zubů moudrosti
  • výskyt nepravidelností při kontrole zubů na RTG snímcích

Záchvaty těch nejdrsnějších komplikací

Pokud se rozhodnete nechat svůj zub moudrosti, ačkoli se objeví komplikace, mohli byste čelit mnoha problémům. Mohou se objevit vážné infekce, které ohrožují jak vaše zuby, tak vaše celkové zdraví. Zuby moudrosti mohou také způsobit posunutí ostatních zubů, což může vést k bolestem a problémům s chrupem. Kromě toho mohou zuby moudrosti způsobovat problémy s čištěním, což vede k zubnímu kazu a dásňovým infekcím.

Proces extrakce zubu moudrosti

Pokud se rozhodnete pro vytržení zubu moudrosti, může vás uklidnit vědomí, že se jedná o relativně standardní zákrok. Může se provést buď pod lokální anestézií nebo celkovou, v závislosti na složitosti případu. Vesměs to netrvá déle než hodinu. Po zákroku budete potřebovat trochu času na odpočinek a zotavení - takže několik dní doma s knížkou a čajem se dá brát jako bonus!

Obava a strach – zbytečné emoce

Mnoho lidí má strach z návštěvy dentisty a z extrakce zubu moudrosti obzvlášť. Ale nemusíte se bát! Je to běžný zákrok a vaši specialisté jsou k tomu vyškoleni. Kromě toho, pokud máte nějaké obavy, můžete se s nimi podělit se svým zubním lékařem. Bát se je normální, ale nechat strach bránit ve vaší zdravotní péči je zbytečné. Můj vlastní příběh může být inspirací – měla jsem své zuby moudrosti vytrženy ve 27 letech a i přes strach to nakonec nebylo tak hrozné, jak jsem si představovala.

A co pak? - Proces hojení

Proces hojení po extrakci zubu moudrosti může trvat několik dnů až týdnů. Na co byste se měli připravit? Otoky, malá bolest a potřeba stravy na lžičku. Ale nic, co by vás mělo odradit! S přípravou a správnou péčí budete moci rychle návrat k normální rutině. A co je důležité – budete si moci ulevit od bolesti a nepohodlí, které zub moudrosti způsoboval.