Kdy je správný čas navštívit zubaře kvůli osmičkám?

Kdy je správný čas navštívit zubaře kvůli osmičkám?

Čím jsou osmičky tak zvláštní

Osmičky, neboli třetí stoličky, jsou zubním fenoménem, o kterém se toho šušká více než dost. Každý někdy za život slyšel aspoň jednu anekdotu o tom, jak osmička rostla "do švestek", nebo jak někoho trápila zuby. Jenže proč proboha, že se ty zatracené osmičky objevují až tak pozdě v životě? A proč se s nimi občas musíme rozloučit ve zubařském křesle, když přece jiné zuby nám mohou sloužit celý život bez jediného mrknutí od zubního doktora? Někdy mi připadá, že osmičky jsou jak ta zlá macecha z pohádek – přicházejí nenápadně a pak na vás zkoušejí svoje kouzla bolesti a nepohodlí. Ale pojďme na to od začátku, co je to vlastně osmička a proč bychom s ní měli běžet k zubařovi, jakmile o sobě dá vědět.

Záchvat bolesti nebo jen občasná nepříjemnost?

Každý z nás má pravděpodobně jiné zkušenosti s osmičkami, a to je přesně to, co jim dává takovou aura tajemna. Pro někoho jsou neviditelní hrdinové, kteří se krčí tam vzadu v ústech bez povšimnutí, zatímco jiní prožívají epické boje s bolestí, záněty a otoky. Ta bolest, to je opravdu kapitola sama pro sebe. Zažila jsem, jak mi přítel po jednom bolestivém záchvatu nedal spát celou noc a já k němu s láskou chodila s obklady a studenými nápoji. Když pak bolest odezněla, na jak dlouho se se zubařem zdravit nemusel, ale zážitek byl dostatečně silný na to, aby si uvědomil, že další osmička na druhé straně čeká na svůj velký den. O tom, zdali je bolest od osmičky signálem pro okamžitou návštěvu zubaře, nebo je možné si pár dnů počkat a doufat, že bolest ustoupí, je stále diskutabilní. Ale nezapomínejme na to, že ne vždy je bolest přímým signálem problému pouze s osmičkou – může to být i hláska něčeho vážnějšího. A tak, jak to bývá u mě ve zvyku, neváhám a v takovém případě ihned zavolám svému oblíbenému zubaři a domluvím kontrolu.

Osmička roste – co teď?

A co když osmička teprve začíná růst? No, tady se stává situace ještě o něco pestrší. Znáte to, najednou ucítíte v ústech něco nového, tvrdého, a začínáte si hrábavě jazykem. Nejdřív si myslíte, že to bude určitě něco vážného, třeba zubní kámen nebo dokonce příšerný kaz. Ale pak si uvědomíte, že to může být vaše první setkání s osmičkou. Ten pocit budete cítit možná pár měsíců, než osmička doroste do své finální podoby. Jste šťastní, že jste v tomto prapodivném světě zubů konečně dosáhli svého vrcholu růstu, jenže co když to, co začalo jako mírná nepříjemnost, vygradovalo do nepřetržité bolesti, co se s tím počítá? Není tohle ten správný čas na to, aby si zubař prohlédl, jestli se s osmičkou bude muset podniknout něco radikálnějšího?

Prevence a pravidelná kontrola

Jak už jsem nakousla, ne vždycky musí všechno končit akucionálními manévry v zubní ordinaci. Občas stačí, pokud máme svoje zuby a zvlášť osmičky, pravidelně kontrolovat a přemýšlet o návštěvě zubaře i preventivně. Moje babička vždycky říkávala, že "Kdo se bojí, nesmí do lesa", ale já jsem zastáncem pravidla, že i když se do lesa bojíte, vždycky je lepší si zkontrolovat mapu a mít připravený správný únikový plán. Zubař zkontroluje, jak na tom osmička je, jestli není ulomená, jestli na ni neútočí kaz a podobně. A když už tam budete sedět v té zubařské ordinaci, koukajíc na ty všechny roztomilé kleštičky a škrabátka, je to ideální čas na to se vyzbrojit několika všehochuťmi tipů na ústní hygienu – protože zubní péče, přátelé, to je klíč ke zdravým zubům. A nezapomeňte, že i když se vám zdá, že s osmičkou nemáte žádný problém, taková preventivní kontrola může odhalit potenciální problémy, které by se mohly v budoucnu vyvinout v komplikace. Netřeba dodávat, že pro děti je to dvojnásob platné – mějme na paměti, že co se zanedbá v mládí, to se ve stáří nevyhne zubnímu lékaři, jak se říká.

Osmičky a jejich putování – kdy začít panikařit?

Pojďme si říci na rovinu – ne všechny osmičky jsou stvořené stejně. Některé se narodí jako hrdí vojevůdci, poručíkovi velké zubní armády, připravené bez problémů vstoupit do světa a hrdě stát na zadní stráži úst. Ale pak jsou tu osmičky, které jako by si vzaly špatný GPS signál a místo aby se držely cesty, začnou putovat, kudy se jim zamane. Tyhle osmičky-matadoři, co rostou křížem krážem, mohou páchánkn děsné paseky a karma jim obvykle přiřazuje rychlý konec u zubaře. Ale kdy bychom měli začít panikařit? Nu, panikařit samozřejmě nikdy, ale udržovat klidnou hlavu a vnímat signály, které naše tělo vysílá, to bychom měli vždycky. Pokud ucítíte, že vám osmička růst příliš tlakuje na ostatní zuby, nebo že cítíte bolest, která se šíří až do ucha a hlavy, nebo dokonce že máte problémy s otevíráním úst – tohle všechno jsou hlasite zvonící varovné zvonky, u nichž je třeba prontonávštěva u zubního lékaře.

Problémové osmičky a chirurgický zákrok

Ještě taková malá vsuvka k těm problémovým osmičkám, co se bojí vidět světlo světa správným způsobem. V některých případech se může stát, že osmička roste částečně pod dásní nebo je impaktovaná, to znamená, že se neotevřela plně a je zaklíněná večelní kosti. A přiznám se, že u těchto ternošků často dochází k chirurgickému zákroku. Tady už opravdu není žertů, a pokud vám zubař doporučí odstranění osmičky takovýmto způsobem, není dobré to odkládat. Je pravda, že jakákoli chirurgie zní strašidelně a preferujeme se tomu vyhnout, ale když je to potřeba, i tato malá oběť může být prevencí před mnohem většími problémy v budoucnosti. Co se týče samotného zákroku, mohu vás uklidnit, probíhá v lokální anestezi a vaším hlavním nepřítelem bude poté jen několikadenní rekonvalescence a nabubřelá tvář.

Končí bolest s vytržením osmičky?

No a teď možná to nejdůležitější – co když se rozhodnete osmičku nechat vytrhnout, myslíte, že tím všechny vaře starosti končí? Opak je pravdou, milí přátelé! Po vytržení osmičky sice zápas s bolestivou stavbou končí, ale přichází fáze péče o "ranu" po operaci. Všichni, kdo značí zkušenost s vytržením zubu, jistě souhlasí, že cesta k úplnému zahojení není žádný Istanbul - Paríž na Orient expresu. Musíte pozorně dbát brní na hygienu, vyhýbat se kouření a pití alkoholu, stravovat se měkčí potravou a pravidelně chladit místo zákroku. A to všechno ještě se stálým vědomím, že musíte pečlivě s ochranou chrnit i ostatní zuby před případnými komplikacemi. Takže ano, s vytržením osmičky končí jeden boj, ale začíná druhý, ne méně důležitý.

Zubní hygiena a osmičky – věčné duo

Nezapomínejme na to, že v péči o osmičky a zuby obecně hraje prim zubní hygiena. Ať už se jedná o každodenní čištění, zkontrolovat mezizubní prostory flórovými nitmi nebo o ústní vody a antiseptika – všechno toto je zásadní pro to, abychom osmičkám pomohli se cítit doma. A pokud máte chuť své znalosti o ústní hygieně povýšit na další level, možná by nebylo od věci zajít na ochutnávku k zubní hygienistce a nechat si poradit, jak to dělat ještě lépe. Protože, jak jistě víte, s dobrým nástrojem se dobře pracuje, a s osmičkami to platí dvojnásob!

Kdy zakročit a kdy vyčkat

Takže, kdy je tedy ten pravý čas vyrážet do zubní ordinace a kdy je lepší ještě chvíli vyčkat s bolavou osmičkou doma s ledovými obklady? Odpověď není úplně jednoduchá a záleží na konkrétní situaci. Obecně bych ale řekla, že pokud bolest neustupuje, zhoršuje se, nemůžete kvůli ní jíst nebo spát, nebo pokud jsou přítomné další symptomy jako je horečka, otok nebo zánět, pak je ten správný čas zubaře navštívit. Hranici "sneseš-nenosíš" si stanovuje každý trochu jinak,