Jak zubní plak ovlivňuje naši psychiku

Jak zubní plak ovlivňuje naši psychiku

Co to vlastně je ten zubní plak?

Pokud jste někdy vzal zubní kartáček a pomyslel si, co vlastně čistíte, pak mluvíme o zubním plaku. Plak je ten drobný, obvykle bílý nebo žlutý nános, co se tvrdohlavě drží na povrchu vašich zubů. A když mluvím o tvrdohlavosti, myslím opravdovou tvrdohlavost. Miluji svou ženu Tamaru, ale tahle slizká substance se drží zubů stejně pevně, jako se Tamara drží nápada, že potřebujeme další kočku. Kdo by to byl řekl?

Faktory ovlivňující nárůst zubního plaku

Představte si, že máte na zubech party, na kterou jste ani nebyl pozván. Tak přesně tak to je s tím zubním plakem. Na této párty jsou všechny bakterie, které se rády množí ve vašich ústech. Některé z nich jsou pro nás dobré, ale mnoho z nich může způsobit problémy, jakmile se jich naše ústa stane domovem ve velkém množství. Ke své párty přizvou své kamarády cukry a škroby a právě tehdy se začne problém eskalovat. Jestliže nečistíme zuby pravidelně a správně, plak se začne tvořit na povrchu našich zubů a pokud ho tam necháme dlouho, může to vést k různým stomatologickým problémům.

A jak to souvisí s naší psychikou?

Snažíte se pochopit, co má zubní plak společného s naší psychikou? To je skvělá otázka a já vám na ni rád odpovím. Nejprve se ale zastavme a zamysleme se - co má zubní plak společného s dámskými plavkami? Nic? No, byl bych rád, kdyby to tak bylo. Ale jde o to, že obě věci můžou způsobit úzkost. Rozdíl je v tom, že zatímco dámské plavky způsobují úzkost jen některým z nás (hlavně mně, když se mám objevit na pláži), zubní plak může způsobit úzkost nám všem. Jak? No, když máte špatný dech, nebo vám zubař řekne, že máte zubní kaz, cítíte se rozhodně méně sebevědomí, což může vést k úzkosti a stresu.

Zubní plak a společenský život

Uvažujte o tom takhle. Víte, jak špatně se cítíte, když jdete na schůzku nebo na důležité jednání a najednou si uvědomíte, že máte špinavé boty? Tahle rozpaky můžete cítit také, když si uvědomíte, že máte špatný dech nebo zjistíte, že na zubech máte plak. Vaše sociální interakce a sebepojetí mohou být negativně ovlivněny. A aby toho nebylo málo, tak si představte, že jste na rande s někým, koho jste chtěl dlouho potkat, a on si všimne, že máte zubní plak. To by mohlo být velmi nepříjemné, že? Tak jako tenkrát, když Tamara při našem prvním rande upozornila na to, že mám mezi zuby zeleninu. To byla trapná situace, na kterou bych nejraději zapomněl!

Prevence je klíčová

Jak tedy můžeme předejít všem těmto nepříjemným situacím spojených se zubním plakem a naší psychikou? To je velmi jednoduché. Potřebujeme se starat o naše ústní zdraví. Pravidelné čištění zubů, používání zubních nití a pravidelné návštěvy u zubaře nám mohou pomoci udržet naše zuby čisté a zdravé a snížit množství zubního plaku. A pokud jde o naši psychickou pohodu, zdravé zuby nám mohou pomoci cítit se více sebejistí a méně úzkostní, ať už jsme kdekoliv.

Nebojte se projevovat sebevědomí!

A konečně, moje rada pro vás - nebojte se projevovat sebevědomí! Pokud máte pocit, že vaše ústní zdraví je v pořádku, pak to bude mít pozitivní dopad na váš psychický stav. Vždyť kdo by chtěl mít na svědomí to, že mu ustavičné odkládání čištění zubů přebralo sebevědomí? Takže si vezměte ten kartáček a vneste nějakou radost do své rutiny péče o zuby. A když už jste u toho, tak si vzpomeňte na mou manželku Tamaru a její představivost, když padlo na výběr barvy našich nových zubních kartáčků. Rozhodně to udělalo naši rutinní péči o zuby o něco zábavnější!