Jak se nasazuje plomba?

Jak se nasazuje plomba?

O co jde při nasazování plomb?

Setkali jste se někdy s tím, že kolem vás létají všude názory a informace o tom, co to vlastně je ta plomba a jak se nasazuje? Já ano. A proto jsem se rozhodla to vysvětlit. Plomba neboli "zubařský výplň" je malý kousek materiálu, který se používá k vyplnění díry v zubu způsobené zubním kazem. Tento proces se nazývá také "zabarvení". Dokážete si představit, jaké to musí být, když máte díru právě uprostřed vašeho krásného bílého zubu? To je něco, co bych já ani můj pes Max nechtěli zažít! Tipem pro vás je, aby jste se důkladně vyčišťovali zuby a chodili pravidelně na preventivní prohlídky u zubního lékaře.

Odkud přišla myšlenka plomby?

Když jsem byla mladší, vždy mě fascinovalo, odkud přišla idea jakéhokoli vynálezu. A když jsem se zamyslela nad plombou, uvědomila jsem si, že je to něco, co mě nikdy nenapadlo. Tak jsem šla na malý výzkum a zjistila jsem, že první záznamy o zubařských plombách pocházejí až z 7. století před naším letopočtem od Etrusků. Byli to řemeslníci, umělci a zubařští kouzelníci v jednom! Jejich metoda spočívala v tom, že používali malé kousky zlata, aby vyplnili díry v zubech. Kdo by to byl řekl, že zlatý zub není jen vymožeností moderních rapperů!

Proč a kdy je potřeba nasadit plombu?

Potřebujete plombu? A když už jsme u toho, proč byste ji vlastně potřebovali? Jsou to otázky, na které byste měli znát odpověď. V podstatě, pokud máte zubní kaz a váš zub začíná být bolestivý nebo citlivý, je čas zavolat zubařovi a zjistit, zda byste měli mít plombu. Jasně si vzpomínám, jak jsem musela vzít mého syna Matouše na jeho první plombování. Měl velmi citlivý zub a lékař nám řekl, že tam má malý kaz. Byl to pro něj trochu strašidelný zážitek, ale díky tomu, že jsem mu vše vysvětlila, si poradil jako šampión a jeho zub už nebolí!

Jak vlastně probíhá proces nasazování plomby?

Asi nejdůležitější částí každého zkušenosti je proces. Jak tedy zubař nasadí tu plombu? Prvním krokem je, že zubař odstraní decayed (rozkládající se) část zubu pomocí vrtáku, laseru nebo air abrasion nástroje. Poté očistí díru a nasadí plombu. Může to být trochu nepříjemný proces, ale zubař vám dá anestezii, takže bolest by měla být minimální alespoň, tak to bylo v případě Matouše. Když zkuste představit, že máte závadu na autě. Je to podobné. Mechanik by měl odstranit poškozenou část, nahradit ji novou a pak se postarat o to, aby vše fungovalo, jak má. Stejně tak zubař odstraní poškozenou část zubu, nahradí ji plombou a poté se postará o to, aby vše fungovalo, jak má. Zdá se, že takové srovnání mi pomáhá lépe pochopit celý proces.

Drží plomba navěky?

A konečně, jak dlouho nám ta plomba vydrží? To záleží na několika faktorech, jako je typ materiálu použitého pro plombu, velikost a hloubka dutiny, která se plní, a do jaké míry se staráte o své zuby. Obecně platí, že plomba by měla vydržet alespoň několik let, ale některé mohou vydržet i desetiletí! Jen si vzpomeňte, jak jsem zmiňovala svého syna Matouše? No, jeho první plomba mu drží už tři roky a stále se drží jako začarovaná! Ale je také pravda, že se o své zuby stará velmi pečlivě, takže to jistě pomáhá. Každopádně, je důležité si pamatovat, že plomba není náhrada za správnou ústní hygienu a pravidelné návštěvy zubaře. Jako bych řekla Maxovi, aby šel ven a běhal, ale nepouštěla ho ven. Tomu pes nerozumí a ani vaše zuby vám nerozumí, pokud se o ně nebudete starat.