Jak se mění zuby v průběhu života: Od mládí po stáří

Jak se mění zuby v průběhu života: Od mládí po stáří

Zázrak přírody: Jak nám rostou zuby

V životě člověka se střídají dva sady zubů, a každá z nich má svou specifickou funkci a období, kdy nám slouží. První, jakkoli roztomilé, jsou tzv. mléčné zuby. Je jich celkem dvacet a začínají vyrůstat už okolo šestého měsíce věku dítěte, ačkoliv to může být velmi individuální. Tohle je taková fáze, kdy se klidně může stát, že jednoho dne vycestujete s úplně bezzubým miminkem a vrátí se vám domů malý rošťák s jedním šibalským zoubkem na přední části dásně. A s tím také přichází období, kdy je radost pozorovat ty nejroztomilejší usměvy na světě.

Tohle směsici bolesti a naprosté radosti obklopující rostoucí mléčné zuby znám až moc dobře, protože moje děti, Zuzana a Adam, obě procházely tímto obdobím jako by to byla drobná válka s dásněmi. Ale když už tu první fázi máme za sebou, postupně si naše děti osvojují schopnost žvýkat, což je další krok na cestě samostatnosti a důležitý moment pro jejich vývoj.

Čekání na první trvalé zuby

A pak přichází ten velký okamžik, okolo šestého roku života, kdy se připravte, protože to bude rvačka. První mléčné zuby začínají povolovat a pod nimi se tváří v tvář blížícím se novým dobrodružstvím skrývají trvalé zuby. Ty budou vaším společníkem až do, doufejme, vysokého věku. Stává se přitom normální událostí, když se moje Zuzana při večeři začne vyděšeně cukat, protože jí při kousnutí do jablka náhle vypadne zub. Kdyby to šlo, klidně bych se vsadil s kýmkoliv, že po takové epizodě se zbytek večeře už žvýkat nebude.

Trvalé zuby naskakují na scénu opravdu ohromujícím tempem, a pokud máte pocit, že včera byl váš potomek ještě bezzubé batole a dneska vykazuje úsměv plný drsných trvaláků, nejste sám, komu se to zdá neuvěřitelné. Co se týče chronologie, nejdříve se objevují špičáky a střední řezáky, to jsou ty na přední straně, a postupně i ty ostatní, až se dostaneme k těm největším a nejstrmějším – stoličkám a zubům moudrosti.

Vliv životního stylu na zdraví našich zubů

Než se pustím do dalších vývojových etap, povídejme si chvíli o tom, jak životní styl může ovlivňovat zdraví a vývoj našich zubů. Nejsem zubař, ale už od malička vím, že správná ústní hygiena je naprosto zásadní. A to nejen pro estetické důvody, ale i pro naše zdraví. Pravidelné čištění zubů, nitě a vyhýbání se nadměrné konzumaci sladkostí a pití nápojů s vysokým obsahem cukrů - to vše má obrovský dopad na to, jak si udržíme zuby zdravé. Pro příklad, muž Kláře nedávno zařídil elektrický zubní kartáček, a víte co? Je to jako když přejdete z obyčejného kartáčku na kartáček s motorčekem, který vám ty zuby vyčistí na blysk!

Ovšem i přes veškerou péči se stává, že nějaký ten kaz se najde, a návštěvy u zubaře se stanou běžnou záležitostí. Na jedné takové návštěvě jsem se dozvěděl, že přílišná konzumace kyselých potravin může poškozovat zubní sklovinu a to je věc, kterou už nevrátíte zpět. Takže přemýšlejte i nad tím, co dáváte na jazyk, a především co dávají na jazyk vaše ratolesti!

Teenageři a jejich „úsměvy v přestavbě“

Jakmile se pomalu dostaneme z dětského věku do toho pubertálního, nastává další etapa, kdy se náš chrup formuje v to, co budeme mít prakticky až do konce života. Někdo má štěstí na rovné a bělostné zuby jako perličky, ale jiní, a klíďo patřím sem, se musí potýkat s rovnátky. Můj Adam byl jeden z těch šťastnějších, ale Zuzana si prošla dospíváním s kovovým úsměvem, ačkoliv nikdy neskončila s úsměvem na rtech – to dítě je totiž nezastavitelný optimista.

Správný vývoj zubů v tomto věku je klíčový, protože určuje nejen vzhled, ale i funkčnost celého ústního aparátu na dlouhá léta. A i když jsou ty dočasné rovnátka neoblíbené u teenagerů kvůli vzhledu, mají nenahraditelnou roli v prevenci mnoha potíží – od bolestí čelisti až po problémy s artikulací a obecně s trávením, protože správný skus pomáhá i při žvýkání. Zubaři toho mají v těchto letech obvykle plné ruce práce, aby mladým lidem pomohli získat úsměv, na který mohou být pyšní.

Zub moudrosti: Požehnání nebo prokletí?

Pokud mi dovolíte, tak teď budu mluvit o mých osobních potížích, jež mě přivedly až k tomu vtipnému bodu, kdy se člověk setkává se svými zuby moudrosti. Ten název zní tak povzneseně, ale realita je pro mnohé trochu bolestnější. Ty zatracené zuby rostou, když už vlastně není místo, a dokážou být pěkně zákeřné. Já si pamatuji, jak mi narostl první zub moudrosti a jak to bolelo, až jsem si přál mít zpět radost ze zoubků v dětství, kdo by to byl řekl.

Problematický zub moudrosti je někdy třeba odstranit, protože jeho postavení v ústech může způsobovat bolest, infekce nebo dokonce posouvat ostatní zuby. Podle toho, co říkal zubař, je to u každého jedinečné a někteří lidé moudrostní zuby ani nezískají, což zní jako naprostý zubní jackpot. V mém případě to byl zásah do chrupu, který mi ve výsledku ulehčil život, ale na nějakou dobu to byla bolest jak fyzická, tak i pro mou peněženku kvůli nákladům na odstranění.

Jak chránit naše zuby v dospělosti a stárnutí

Nyní, když už jsme ty nejrůznější vývojové fáze prodělali, měli bychom se starat o naše zuby, abychom si je udrželi co možná nejdéle. Moudrost a zkušenosti s sebou nesou i zodpovědnost za to, co se do našich úst dostává. Skláním se k pravidelným kontrolám u zubaře, protože prevence je základ a leckdy umožňuje zachytit problémy, jež se dají snadno řešit, než se z nich vyklubou komplikace, které vás budou bolet daleko víc. A řeknu vám – nic není horší, než když musíte na zákrok a nemůžete se během několika dnů podívat na oblíbené pokrmy, aniž byste vzlykali u myšlenky na žvýkání.

V dospělosti je také potřeba myslet na to, jak spolu souvisejí zuby a celkové zdraví. Problemy s paradontem mohou signalizovat i jiné zdravotní potíže, takže zuby jsou opravdu akousi vizitkou vašeho celkového stavu. Zkuste si pamatovat na důležitost pravidelného čištění zubů, používání zubního niti a i občasné použití ústní vody. A pokud se cítíte odvážní, tak si zkuste i ten jazyk pořádně pročistit, protože tam mohou zbytky jídla také rády zůstat. Je to celkem zábavné a zároveň pomáhá udržovat skvělou orální hygienu.

Tak, ať už jste kdekoli na cestě životem, nezapomínejte na to, že péče o zuby je dlouhodobý závazek, který vám vrátí rovným účtem. Ať už se mění zuby s věkem jakkoli, je potřeba na ně myslet a chovat se k nim jako k dobrým přátelům – pečujte o ně a ony se odmění dlouholetou službou. Hezky zuby čistěte, dostatečně odpočívejte a já se s vámi zase brzy uvidím tady na dalších stránkách mého blogu, kde si společně probereme další téma, které vás bude bavit a zároveň poučit. A nezapomeňte, i když se někdy karta může zdát smolná, usmějte se, protože úsměv se skvělými zuby vždy zkrášlí každý den.