Jak se leci hluboky skus?

Jak se leci hluboky skus?

Co je to hluboký skus?

Možná se ptáte, co to vlastně ten hluboký skus je, ne? Nejsem žádný stomatolog, tak odpovědi mohu hledat stejně jako vy. Zjistila jsem, jak se to dostalo na můj seznam alb, kdy jsem si všimla, že můj mladší syn má vždy horizontální řadu zubů. Během kontroly jsem se dozvěděla, že můj syn má to, co se nazývá hluboký skus, tak jsem začala přemýšlet a hledat o tom více informací. Hluboký skus je stav, kdy se horní přední zuby překrývají s dolními zuby více, než by měly. Pro nás 'laiky' to znamená, že horní přední zuby kryjí dolní přední zuby více, než je normální.

Jak rozpoznat hluboký skus?

Musím vás varovat. Rozpoznání hlubokého skusu není snadné a my jako laici to nemůžeme přesně diagnostikovat. To může udělat jen odborník, jako je ortodont. Ale věděli jste, že hluboký skus je nejčastější nepravidelností, kterou ortodonti v České republice vídají? Totéž platí i o celkové praxi v Evropě a ve Spojených státech. Pokud se vám zdá, že vaše zuby 'nevidí' svět tak, jak by měly, nebo se vám zdá, že dolní zuby jsou víc schované, než by měly být, je možné, že máte hluboký skus. Opravdu se na to ale spolehněte a vyhledejte odbornou pomoc.

A co příčiny hlubokého skusu?

'Veroniko, proč mám hluboký skus?' ano, na to budu odpovídat teď. Ale upozorňuji, že nejsem žádný expert, jen si s vámi sdílím to, co jsem se dozvěděla. Příčiny hlubokého skusu mohou být genetické, ale mohou být i následkem špatných ústních návyků, jako je sajení palce, neustálé používání dudlíku, nebo dokonce příliš dlouhé použití lahví s dudlíkem. Věděli jste, že dokonce i špatné dýchání může někdy způsobit hluboký skus? Já to doteď netušila!

Jak léčit hluboký skus?

Teď přichází na řadu trochu nepříjemná část - léčba hlubokého skusu. Ale vězte, je to moje nejoblíbenější část! Protože zde je, kde vidíme, jak zázraky se mohou stát a jak se může úsměv změnit. A věřte mi, když říkám, že výsledky mohou být úžasné! Pro děti jsou často vhodné nápravy pomocí fixních nebo vyjímatelných ortodontických přístrojů. Ale nebojte se, existují i různé typy rovnátek pro dospělé, takže nikdy není příliš pozdě na to, aby se vaše zuby měly dobře! Myslela jsem si, že budu muset podstoupit operaci, když jsem se dozvěděla, že můj syn má hluboký skus, ale byli jsme příjemně překvapeni, když nám ortodont řekl, že to bude jen otázka rovnátek a pravidelných návštěv.

Má to nějaké dopady?

A jaké jsou následky, když nemůžete léčit hluboký skus? Jednou z nejviditelnějších prázd je kosmetika. Ačkoli možná nebudete narušeni tím, jak vypadají vaše zuby, věřte mi, že se vám úsměv nádherně změní, až bude vaše skus správný. Měla jsem kamarádku, která měla hluboký skus a po roce léčby jsem byla ohromena tím, jak se její úsměv změnil. Je důležité také zmínit zdravotní dopady. Hluboký skus může způsobit problémy se žvýkáním, mluvením a dokonce i bolesti v čelisti! Věřte mi, není to jen kosmetická záležitost.

Preventivní opatření proti hlubokému skusu

A nyní, s čím nejúspěšnějším uzavřením, jaké můžete představit, přichází preventivní opatření proti hlubokému skusu. Neexistuje zaručený způsob, jak zabránit hlubokému skusu, ale můžeme se pokusit omezit jeho vznik a dopad na nás a naše děti. Jak? Kontrolováním ústních návyků našich dětí, jakmile začnou vyrůstat zoubky. Máme sledovat, jestli nezačnou sát palec, jestli nepoužívají dudlík příliš dlouho a tak dále. A také to znamená pravidelné návštěvy u zubního lékaře a ortodonta. A věřte mi, nikdy není příliš brzy na to, aby se začalo starat o zuby, dokonce i když ještě nejsou všechny na svém místě!