Jak předcházet mezizubnímu kazu: Praktické tipy

Jak předcházet mezizubnímu kazu: Praktické tipy

Zahájení mezizubních válk!

Podívejte se na svůj obličej v zrcadle. Ano, právě teď. Nenechte se odradit od reflexe. Zaměřte se na své úsměv. Nyní si představte, jak by to vypadalo, pokud by v templech vašich úst, mezi zuby, byl vyhlášen stálý mezizubní boj! Potíží s výlezy z modré je, že nejen způsobuje nepohodlí a bolest, ale mohou také poskytnout skvělé místo pro bakterie a hnilobu. Nic se nezdá být horší než zubní výlet uprostřed noci, že? Ale co když vám řeknu, že to může být předejde? A nejen to, můžete to udělat sami doma s některými jednoduchými tipy.

Úsměv, jako kdyby nikdo nekoukal

Jsem si jistá, že všichni známe ten strašný pocit hned po jídle, když si uvědomíme, že nějaký zbytek jídla je uvízlý mezi našimi zuby. Dáváme si neochotně povzdech a začneme lovit něco, co bychom mohli použít jako dočasné zubní nit - nezdravé a zároveň nikdy úplně účinné. Co kdybychom však mohli tomu všemu předejít? První krok je správné čištění zubů. Jedná se o zdlouhavý proces, který vyžaduje vaši plnou pozornost, aby byl skutečně účinný. Je to jako jóga pro vaše ústa.

Tipy a triky pro správné čištění zubů, které jsem se dozvěděla, zahrnují to, že pokud máte nad 12 let, měli byste použít pastu a kartáček na zuby, který má malou hlavu, takže se dostane do všech koutů a štěrbinek vašich úst. Kromě toho by měla být tvrdost kartáčku střední nebo měkká, nikoli tvrdá, která může poškodit vaše dásně a smalt. A samozřejmě použijte zubní nit! Rozhodně to není jen nástroj pro ty, co jí popcorn - náš dobrý starý přítel zubní nit je zásadní pro ústní zdraví nás všech. Ať už jste v práci, doma nebo na dovolené, měli byste si vzít čas na čištění mezi zuby zubní nití nejméně jednou denně.

Správná strava pro krásné bílé perly

Zní to trochu klišé, ale ve skutečnosti jste tím, co jíte. A to platí i pro vaše zuby. Ať už jde o ty obrovské rychlé občerstvení nebo ty malé sklenice vína na večeři, všechny tyto věci mohou mít vliv na zdraví vašich zubů. Ale to rozhodně neznamená, že byste měli přestat jíst! To znamená, že byste měli jíst chytře. Například sýry jsou skvělé pro vaše zuby, protože obsahují vysoké množství vápníku a fosforu, které mohou pomoci chránit smalt vašich zubů. Stejně tak jablka mohou pomoci čistit mezeru mezi zuby a zároveň podporovat produkci slin, což může pomoci chránit před rozvojem zubního kazu.

Pravidelné kontroly - bezpečný průvodce k úsměvu

Pro úplné udržení těch velkých bílých perel je důležitá také pravidelná kontrola zubního lékaře. I když máte pocit, že vše je v pořádku, měli byste se i tak objednat na kontrolu alespoň jednou za šest měsíců. Vznik zubního kazu v mezizubních prostorech je často těžko detekovatelný pouhým okem a nezřídka je nám velmi nepříjemně překvapen, až nám to zubní lékař oznámí. Máme-li však pravidelné kontroly, může nám cenné rady a návody, jak předcházet mezizubnímu kazu.

Na závěr, chtěla bych vás všechny povzbudit, abyste byli aktivní ve své péči o své zuby. Je to základní součástí našeho zdraví, o které bychom se měli starat stejně jako o zbytek těla. Vždyť kdo by nechtěl mít úsměv, který by mohl osvítit celou místnost? A nezapomínejte, že stále platí staré rčení: "Lepší je předcházet, než léčit"!