Jak efektivně léčit popraskanou sklovinu zubů s přírodními prostředky

Jak efektivně léčit popraskanou sklovinu zubů s přírodními prostředky

Proč se sklovina popraská a jaký to má vliv na naše zuby?

Sklovina je jako křehká princezna našich úst – krásná, silná, ale tak nějak podivně křehká. A když praská, nemůžeme ji jen tak jednoduše opravit. Je to ten nejtvrdší materiál našeho těla, ale stejně má své Achillovy paty. Vždycky mě fascinovalo, jak něco tak silného může být tak zranitelné. A možná to zní divně, ale popraskaná sklovina má sice své nevýhody, ale zároveň je to důkaz, že žijeme, jíme, pijeme a občas si dáme něco, co není zrovna nejlepší pro naše zuby – jako ta moje oblíbená ledová káva, kterou si dávám občas trochu příliš často. Ale pozor, praskliny ve sklovině nejsou jen kosmetický problém. Můžou být cestou k problémům jako je zvýšená citlivost zubů nebo dokonce kaz.

Sklovina může prasknout kvůli mnoha věcem – jako například přílišný tlak při kousání (pamatujete na ten příběh, kdy jsem se pokusila otevřít lahev svým chrupem? No, to nebyl zrovna nejlepší nápad.), nárazy nebo změny teploty. A jelikož je sklovina průhledná, může být prasklina viditelná pouze na podkladu dentínu, což je méně tvrdá tkáň pod sklovinou, která může mít jinou barvu. To je důvod, proč občas můžeme vidět změny na našich zubech, i když se nám zdá, že sklovina je v pořádku. Když se sklovina popraská, jsme náchylnější k vnikání bakterií a kyselin, které mohou vést k větším problémům. Ale nebojte, nejsem tu jen aby jsem vyvolávala paniku, ale také vám poradit, jak se s tím vypořádat.

Výběr správného kartáčku a zubní pasty

Když už mluvíme o prevenci dalších prasklin ve sklovině, dobrý začátek je sada správného kartáčku a zubní pasty. Je to jako najít parťáka pro život – musíme si rozumět a být k sobě ohleduplní. Páč po pravdě, co je pro jeden chrup dobré, nemusí být pro druhý zase tak ideální. Preferuji měkký kartáček, protože mám pocit, že s ním můžu masírovat své dásně jako když jim dávám malou relaxační lázeň. Tvrdší kartáčky můžou být příliš agresivní a tím spíše poškodit sklovinu nebo dásně.

Zubní pasta by měla mít obsah fluoridu, protože fluorid je jako ten superhero, který dokáže posílit sklovinu. Já osobně preferuji pasty s vyšším obsahem fluoridu, ale jenom proto, že mám sklovinu křehkou jak jarní sníh. Je důležité také nezapomenout na pravidelné čištění jazyka a mezizubní prostory, protože bakterie a zbytky jídla se tam rádi schovávají jako malí zlodějíčci. A samozřejmě, ačkoliv se to někdy zdá jako zdlouhavá práce, je důležité čistit zuby dvakrát denně – ráno a večer – a po každém jídle si alespoň vypláchnout ústa. Já si nejdůležitější čištění nepředstavuji bez mé oblíbené písničky, se kterou si vždycky nějak lépe zapěju a zabavím svých povinných dvě minuty času.

Stravovací návyky, které sklovinu nezničí

Víme to všichni – to, co jíme, ovlivňuje naše zdraví, a naše zuby nejsou výjimkou. Napadlo vás někdy, že sklenice ledového nápoje následovaná horkým čajem může pro naše zuby znamenat takovou malou katastrofu? Právě takhle extrémní změna teploty může sklovinu poškodit. Chtěla bych vám říct, že se to nikdy nestalo mně, ale kdo bych byla, kdybych tvrdila, že jsem dokonalá, že ano? Všechno, co je moc kyselé nebo moc sladké, může také způsobit opotřebení skloviny – kyselost může sklovinu rozpouštět, a sladkosti jsou zase rájem pro zubní bakterie. Takže se snažím mít svoji malou cukrovou radost spíše výjimečně, ačkoli občas se mi do toho plíží takový ten neodbytný pocit na čokoládu, víte, co myslím.

Vidíte, že se zdraví zubů nekončí jen u kartáčku a pasty? Třeba takové křupání oříšků. Mnohdy považované za zdravější alternativu ke sladkostem, ale pro sklovinu to může být pořádná dřina. Takže raději oříšky nasekám na malé kousky, abych nezatěžovala své zuby zbytečně. A nemůžu zapomenout zmínit dostatečný příjem vody. Voda je základ života a dochucené limonády a slazené nápoje by s ni měly být spíše občasným zpestřením.

Augustine a jeho první "zubní" zážitek

Mluvila jsem o situacích, kdy praskne sklovina, že? No, dovolte mi vyprávět vám o kočičíkovi Augustineovi a jeho prvním setkání s ledem (a ano, to má co do činění s našimi zuby, slibuji). Jednoho horkého letního dne jsem rozhodla občerstvit se něčím ledově studeným a Augustine byl, jak to u koček bývá, nesmírně zvědavý. Sundala jsem tedy kostku ledu a nechala ho, aby si s ní pohrál. Asi nemusím dodávat, že se toho ledu zmocnil plným nasazením svých malých zoubků. Jenomže led je led – tvrdý a studený – a Augustine rychle pochopil, že z tohoto materiálu se sice pije dobře, ale kousat do něj není úplně nejlepší nápad.

V tu chvíli jsem si uvědomila, že my lidé, obdaření kýcháním většího množství mozkových buněk, děláme něco podobného. Kousáme do ledových kostek, oloupeme zuby o pevné sladkosti nebo se snažíme otevřít to neotvíratelné právě pomocí našich zubů. A to vše může vést ke krásně popraskané sklovině. Díky Augustineovi jsem tedy přišla na to, že bych si měla s mými zuby zacházet trochu citlivěji. Každodenní opatrnost a ohleduplný přístup k našemu chrupu je totiž to nejlepší, co pro ně můžeme udělat, a určitě je to lepší než nekonečné návštěvy u zubaře, které by následovaly, pokud bychom s nimi zacházeli stejně nepředvídatelně jako Augustine s kostkami ledu.

Návštěva zubaře a profesionální péče o zuby

Ačkoliv máme tendenci se zubařům vyhýbat jako upíři slunečnímu svitu, regulérní návštěva dentálního specialisty je nutnost. Oni vidí věci, které my amatéři můžeme lehce přehlédnout. Pravidelné kontroly, čištění ultrazvukem, to vše pomáhá v boji proti zubnímu plaku a udržuje naši sklovinu v kondici. Já si například zvykla chodit ke svému zubaři dvakrát do roka, i když se mi občas nechce. A víte co? Při poslední návštěvě mi řekl, že moje péče o sklovinu se vyplatila a že nemám žádné nové praskliny. To byl pro mě tedy malý osobní svátek!

Profesionální péče je také o tom, že vám zubař může poradit s výběrem těch správných produktů, které jsou přizpůsobené vašemu individuálnímu chrupu. Já jsem například byla překvapená, když mi doporučil speciální zubní niti, protože já jsem vždycky byla team mezizubní kartáčky. Ale on věděl, co dělá a mé dásně jsou nyní za toto rozhodnutí ohromně vděčné.

Domácí léčba a přírodní prostředky

Mimochodem, nelze zapomenout na domácí léčbu a přírodní prostředky. Není to tak, že bychom mohli úplně obnovit prasklou sklovinu, ale můžeme určitě pomoci zpevnit tu zbývající. Jak se říká, každá máma vás naučí, že když se něco rozbije, většinou existuje nějaký domácí trik, jak to opravit. A dokonce i se sklovinou to platí až do určité míry. Například, zkusila jsem si doma udělat ústní vodu s přírodním čajovým stromem, který má antibakteriální účinky. Nejenže to osvěžuje dech, ale zároveň působí proti těm malým nezbedníkám, co kdyžtak kdyžtak způsobují zubní kazy.

Jinými slovy, i když se nedá vrátit čas a nechat sklovinu znovu zazářit ve své prvotní neprasklé kráse, můžeme přesto učinit kroky k tomu, abychom předešli dalším poškozením a udrželi naše ústní zdraví co nejlepší. Věřím, že pokud zažíváte podobné peripetie s popraskanou sklovinou jako já, tyto tipy a můj kočičí příběh vám trochu zpříjemnily den a možná i daly něco do vaší 'zubní' výbavy.

S těmito informacemi doufám, že váš chrup bude co nejdéle zářit a popraskaná sklovina bude pro vás jen vzdálenou vzpomínkou. A nezapomeňte, ať už to je jakkoliv, usmívejte se. Protože bez ohledu na stav vašich zubů, váš úsměv je to nejcennější.