Co to jsou Moláry?

Co to jsou Moláry?

Základní informace o Molárech

Skoro každý z nás oslavil své šestnácté narozeniny nevědomky, protože to je průměrný věk, kdy prorážejí poslední stoličky známé jako moláry. Ano, ty nebývalé zdroje bolesti a diskuse. Co to vlastně jsou a proč někteří lidé mají tři a někteří až čtyři na každé straně horní a dolní čelisti? No, pojďme se na to podívat blíže.

Moláry v našem zubním systému

Nejprve je třeba zmínit, že moláry jsou náš poslední sadou stoliček. Zatímco naše první a druhé stoličky, známé jako šestky a sedmičky, prorážejí ve věku šesti a dvanácti let, naše moláry, či osmičky, se obvykle ukazují později, okolo šestnáctého roku. A to je právě ono - ne každý molár se ve skutečnosti ukáže. Pokud jste jedním z těch šťastných jedinců, kterým je to ušetřeno, gratuluji vám!

Někteří z nás jsou méně šťastní a prochází tím, co se přezdívá "zub moudrosti". Proč moudrosti? No, protože se všeobecně předpokládá, že v době, kdy naše moláry prorážejí, bychom měli být dostatečně staří a mudří na to, abychom si uvědomili, jak je důležité správně se o své zuby starat.

Funkce a struktura Molárů

Projedeme si nyní, jaké mají moláry funkce a jak jsou strukturovány. Moláry jsou naše "rozmečeče" potravy. Díky jejich velkým žvýkacím plochám pomáhají rozmělnit těžší kousky jídla, jako je maso nebo tvrdá zelenina, na menší kousky, které pak můžeme snadno spolknout.

Na rozdíl od našich předních zubů, kde můžeme vidět pouze korunu, molár má být obvykle zcela viditelný. Jeden molár má čtyři až pět hlavních hrotů na žvýkací ploše, které jsou rozděleny hlubokými brázdami. Tato struktura dodává zubu potřebnou pevnost pro žvýkání.

Problémy spojené s Moláry

I když se moláry mohou jevit jako superhrdinové vašeho zubního systému, také mohou mít svoje problémy. Jedním z nich je těsnost v ústech. Utvoření nového zubu v již natěsno naplněné čelisti může způsobit mnoho nepříjemností a bolesti. V některých případech může být nutné moláry odstranit chirurgickým zákrokem.

Navíc, pokud molár proráží šikmo nebo ploše a poté je těsně obklopen jinými zuby, čištění se může stát složitým, což vede ke zvýšenému riziku vzniku zubních kazů nebo onemocnění dásní.

Můj příběh s Moláry

A teď na závěr moje osobní zkušenost s moláry. Moje moláry začaly prorážet ve věku osmnácti let. Začátek byl nesnesitelný. Byla to bolest, kterou bych nepřála svému nejhoršímu nepříteli. Ale po několika týdnech se to zlepšilo a nakonec jsem se s nimi naučila žít.

Když mi poté bylo dvacet pět, zjistila jsem, že jeden z mých molárů se začíná kazit. Nejdříve jsem se bála zubaře, ale po několikrát jsem se odhodlala a šla. Byla jsem ráda, že jsem to udělala, protože další kaz na molárech by byl mnohem horší. Takže pro vás, kdo se možná bojíte jít k zubaři - nebojte se. Je lepší být v bezpečí než litovat.