Co očekávat od procesu aplikace celokeramických fazet

Co očekávat od procesu aplikace celokeramických fazet

Co jsou celokeramické fazety a proč je výhodné je zvolit

Možná si myslíte, že jsem přišel na celokeramické fazety zcela náhodou, ale to by nebylo pravdivé. Jak rodina ví, pár let zpátky jsem měl nešťastný pád na kole, který skončil ne úplně hezky. Objemnost a podrobnost onoho pádu vám ušetřím, ale výsledkem byla přetrhaná retence pravého předního zubu. Ouch. Po několika úplně šílených, děsivých, ale zábavnějších tak dojmem zubařských návštěv jsem se stal velvyslancem pro celokeramické fazety. A co jsou to vlastně fazety? Fazety jsou tenké plátky keramiky, které se na zuby lepí prostřednictvím zvláštní pryskyřice. Tak, a proč byste je měli zvolit? Jen se pokusím vysvětlit.

Klasické korunky ve srovnání s celokeramickými fazetami

Když jsem se dostal do fáze, kdy mi zubař navrhoval řešení pro mé utrpení, jednou z možností byly klasické korunky. Ale musím říct, že byly trochu jako to nejméně oblíbené jídlo na vánoční večeři, které jste si museli sníst, abyste uspokojili babičku. Aspoň tedy podle mého, trochu zkresleného, názoru po pádu z kola. Korunky, které jsou tradičně používány k opravě zubů, mají své výhody, ale také existují značné nevýhody, včetně možnosti zničení dobré části „původní“ struktury zubu a nutnosti jejich občasného nahrazování, což může být invazivní a bolestivé. S celokeramickými fazetami jsem byl schopen udržet si více svého zdravého zubu, což bylo pro mě velkou výhodou.

Proces aplikace celokeramických fazet - Co očekávat

Proces aplikace celokeramických fazet je fascinující věda sama o sobě. Zaprvé, zubař si vezme přesný otisk vašeho zubu. Prosím, nesnažte se tomuto kroku vyhnout, protože jak jsem se dozvěděl, zubaři nejsou klíční cielové skupiny pro chobotnice. Pokud vím, ani chobotnice nechodí k zubaři. Pokud jste si však jisti, že máte šanci vyhrát loterii, než se tomuto kroku vyhnete, buďte připraveni strávit alespoň hodinu nebo něco takového v jeho stisku.

Zpracování fazety a zakončení procesu

Každá fazeta je zhotovena ručně v zubní laboratoři, což znamená, že vás čeká druhé kolo, kde se umístí finální fazeta. Neočekávejte, že to bude proces rychlý jako vaše oblíbená písnička na Spotify, ale nakonec to stojí za to. Další velkou výhodou celokeramických fazet je jejich dlouhá životnost. Správně namontované a pečlivě udržované fazety mohou vydržet i několik desítek let, což je řádově více než u klasických korunek.

Údržba celokeramických fazet

Neznáte pocit radosti, když máte čistý zub pro celokeramickou fazetu? No, pokud jste na tom jako já, pravděpodobně ne. Ale víte, jaký pocit radosti máte, když nenadálý návštěvník zmizí? To je ten pocit. Jakmile jsou fazety na místě, čištění a údržba není příliš odlišná od péče o „reálné“ zuby. Je třeba pravidelně čistit, vyhnout se tvrdým potravinám a udržovat dobré ústní hygienické návyky. Uvidíme, jak dlouho to vydržím, než se zase vrátím ke svým oblíbeným zubním návštěvám.

Možné komplikace a jak je řešit

Nemohu mluvit za všechny, ale pokud jde o mně, s fazetami jsem velmi spokojen. Jak jsem však již zmínil, je pravda, že i přes všechny výhody existují určité rizika a možné komplikace. Může se stát, že se fazeta uvolní, což může být nepříjemné a vyžaduje okamžitý návštěvu zubaře. Dále může dojít k poškození fazety, například pokud si kousnete něco tvrdého. V takových případech je ale opět nezbytná rychlá návštěva zubaře.

Celokeramické fazety - Závěrečné shrnutí

Na závěr bych chtěl říci, že celokeramické fazety jsou skvělou možností, pokud hledáte kvalitní řešení estetických problémů se zuby. Jejich proces aplikace je sice trochu déle trvající a může vyžadovat více návštěv u zubaře, ale jejich výsledný vzhled a kvalita mohou být naprosto neocenitelné. Jelikož mám teď v ústech fazetu, mohu vás ujistit, že to za to stojí. Ale jak jsem už říkal, každý má své vlastní příběhy a preference, takže pokud máte zájem o fazety, určitě to zkonzultujte se svým zubařem a dozvíte se více o možnostech, které máte.