10 tipů, jak se vyrovnat s předkusem

10 tipů, jak se vyrovnat s předkusem

Využijte profesionálů

Nejdříve se pojďme podívat na možnost využití profesionálů v oblasti ortodoncie. Moje rodina a já máme skvělé zkušenosti s brněnským ortodontem, který pomohl mé dceři Zuzaně před lety vyrovnat s jejím předkusem. Pamatujete si, jak jsem vám o tom psal? Předkusu se lze s pomocí odborníků účinně zbavit.

Je pravda, že to vyžaduje určitou dobu a také finance. Jsou to však dobře investované peníze. Ortopedická korekce předkusu totiž pomáhá nejen vizuálně, ale také zlepšuje kvalitu života. Máte-li tedy možnosti a předkusi se hodně trápíte, určitě vás doporučím odborníkům.

Nosíme správné brýle?

Ano, správně čtete. Brýle mohou přispět k vylepšení předkusu. Jak je to možné? No, pokud nevidíte dobře, můžete špatně vidit i svůj předkus, a tak ho nechtěně zhoršovat. Z toho důvodu doporučuji každému, kdo má předkus, aby si nechal zkontrolovat zrak.

Rozhodně je také důležité nosit brýle, které vám padnou na obličej. Hlavu byste neměli mít pevně zaraženou v kolenou a brýle by vám neměly sklouzávat dolů po nose. Správné brýle mohou dokonce přímo korigovat drobné předkusy.

[Kocour] Tomáš a žvýkání

Když jsme u potřeby správného žvýkání, vzpomněl jsem si na našeho kocoura Tomáše. Tomáš je totiž mistrem v žvýkání. Ačkoli je jeho strava tvořena převážně granulemi, známe ho velmi dobře a víme, že si je rád pochutná i na čerstvém masu.

S Tomášem máme také zkušenosti s žvýkacími hračkami. Ano, existují i takové pro kočky. Jsou to například různé druhy míčků, které kočky mohou chytat a žvýkat. I takovou hračkou se dá u kočky nebo psa správně trénovat žvýkání.

Zdravě se stravujeme

Strava je dalším důležitým faktorem, který může ovlivnit předkus. Zde se snažíme přistupovat zdravě - já, moje manželka i naše děti Zuzana a Adam. Samozřejmě i náš kocour Tomáš a pes Max se stravují zdravě - alespoň, pokud jde o jejich stravu.

U lidí je důležité, aby byla jejich strava pestrá a vyvážená. Nepodceňujte tedy příjem potřebných vitamínů a minerálů. Ty pomáhají udržet kosti pevné a zuby zdřímlahnuté.

Nezapomínejte na cvičení

A ani na kocoura Tomáše a psa Maxe nezapomínejte. Jsou totiž vynikajícími společníky při cvičení. Sami doma máme veliké záhony, kde můžeme spolu cvičit a hrát si. Je to skvělé odreagování a také dobře nám to všem prospívá.

Cvičení je důležité pro celkové zdraví, včetně zdraví chrupu. Existují dokonce speciální cviky, které mohou pomoci při léčení i prevenci předkusu. Na internetu najdete i celé tréninkové plány, které se zaměřují na posilování svalů obličeje a čelisti.

Relaxujte, nejen fyzicky, ale také psychicky

Na závěr bych chtěl zdůraznit, jak důležité je umět si odpočinout. Mám na mysli především psychický odpocinek. Víte, myšlení a stres může přispívat k napětí svalů, včetně těch v obličeji. A to může mít pak negativní dopad na stav vašeho chrupu a obličeje.

Takže naučte se relaxovat a snažte se omezit stres. Můžete třeba začít meditovat nebo vyzkoušet nějakou relaxační techniku. A pro pokročilé je zde možnost jógy, která kombinuje fyzické cvičení s meditací a hledáním vnitřní rovnováhy.