Prasklá zubní sklovina: jak ji zachránit před extrakcí?

Prasklá zubní sklovina: jak ji zachránit před extrakcí?

Co to je zubní sklovina a proč se může prasknout?

Všechno to začíná se zubní sklovinou. Sklovina je ten tvrdý vnější povrch, který dává našim zubům ten typický lesk. Když se podíváte na své zuby v zrcadle, to, co vidíte, je sklovina. Je to nejtvrdší látka v lidském těle, dokonce tvrdší než kosti! Pravda je, že i když je sklovina nesmírně silná, může se snadno prasknout nebo poškodit - a to může vést k řadě rozbolení a problémů, měla jsem to štěstí se s tím ještě nesetkat, ale manžel Tomáš toho byl několikrát svědkem u svých pacientů (ano, je náhodou zubařem).

Několik věcí může způsobit praskání zubní skloviny. Nedostatečná ústní hygiena, kouření a konzumace vysoce kyselých nebo cukrových potravin jsou jen některé z nich. Ale zubní sklovina je také přirozeně teplá a chladná a také náchylná k třasklinám a poškození, zejména pokud jíte led nebo pijete velmi horkou kávu. Nebo možná, tak jako Tomáš, říká: „Věřte mi, někteří lidé mohou zničit svou sklovinu tím, že otevírají lahev piva zuby!“

Jak můžeme chránit naši zubní sklovinu?

Ústní hygiena je zcela klíčová pro ochranu naší zubní skloviny. Znamená to, že musíme pravidelně čistit zuby, ideálně po každém jídle. Je to naprosto zásadní krok k udržení našich zubů zdravých a silných, a chránit tak náš úsměv. A nezáleží na tom, kolik jste starý, nebo kolik zubů máte, stále máte zuby, takže to pro ně musí být priorita.

A pokud si myslíte, že by Vám mohl jít zub, neváhejte navštívit svého zubaře. Zubař Vám může pomoci diagnostikovat příčinu a poskytnout Vám nejvhodnější léčbu. A nezapomeňte, že dobrá ústní hygiena může zabránit praskání skloviny a udržet Vaše zuby silné a zdravé po dlouhou dobu.

Jak se léčí prasklá zubní sklovina?

Léčba prasklé skloviny může být trochu složitá, ale ne nutně bolestivá. Pokud takovéto poškození opomíjíte, může to vést k hlubokým kazům a v krajních případech k extrakci zubu.

Jestliže máte pocit, že Vaše zubní sklovina je prasklá, je důležité navštívit co nejdříve zubaře. Ten Vás prohlédne, provede rentgen a určí nejlepší možný postup léčby. Může se jednat o antiseptické ošetření, pokud je třeba, nebo o zaplnění praskliny kompozitním materiálem.

Nejlepším lékem je však prevence. Nezapomínejte dodržovat sůstavnou ústní hygienu a choďte na preventivní prohlídky ke svému zubaři. Tomáš by mi za tyhle rady jistě tleskal.

Domácí nápravy na prasklou sklovinu?

Někteří z nás mají tendenci hledat domácí řešení pro všechno, co s námi není v pořádku. I když mohou být v některých případech efektivní, co se týče zdraví úst a zubů, je lepší konzultovat každý problém se svým zubařem.

Zubní sklovina je velmi citlivá a jakákoliv domácí remedura mohou tyto problémy jen zhoršit. Například používání nějakých agresivních zubních past může paradoxně poškodit Vaši sklovinu ještě více. A věřte mi, že to opravdu nechcete.

Odkud vím, že je zubní sklovina prasklá?

Jedním z prvních příznaků prasklé zubní skloviny může být necítění zubu, v některých případech dokonce neustálý bolestivý stav. Mohou se také objevit citlivé zuby na teplé a studené nápoje, a také na sladké potraviny.

Pokud máte některý z těchto příznaků, navštivte ihned svého zubaře. Tomáš vždy říká: „Pokud si člověk není jistý, vždy je lepší to zkontrolovat. Je lepší být víc opatrný, než mít později bolesti.“

Doufám, že tento článek Vám pomohl pochopit, jaký je význam zubní skloviny a jak ji můžeme ochránit. Připomeňme si, že zuby jsou jedním z našich nejlepších a nejtrvalejších přátel, takže je musíme chránit! Noblesa Bohemica!