Odstranění zubního kamene: Základní průvodce

Odstranění zubního kamene: Základní průvodce

Co je zubní kámen a jak vzniká?

Dobrý den, jakub tady. Když se tak ranně na sebe dívám do zrcadla, rád bych vám řekl, že mám zuby tak bílé jako perly a úsměv jako z reklamy na zubní pastu, ale bohužel realita je trochu jiná. Vesměs se s námi setkává nepříjemný jev nazývaný zubní kámen a je na čase si o něm povídat podrobněji. Zubní kámen je v podstatě tvrdá a pevná vrstva, která se tvoří na zubech. A víte, jak vzniká? Je to vlastně z přebytečného zubního plaku, který se na zubních plochách tvoří po jídle a pití. Když se tento plak nesprávně nebo nedostatečně odstraňuje, mění se v průběhu času ve zubní kámen. Může se objevit jak nad, tak pod dásní, a pokud není včas odstraněn, může způsobit řadu zdravotních problémů, včetně zánětu dásní a zubního kazu. Vážně, nikdo nechce mít úsměv plný zubního kamene, že?

Odkud se bere zubní kámen?

Někteří z vás se možná ptají: „Jakub, odkud se ten zubní kámen vůbec bere?“ Věřte mi, že jsem se nad tím zamyslel taky. Ale odpověď je naštěstí velmi jednoduchá. Zubní kámen se tvoří ze zbytků jídla a bakterií, které se na našich zubech usazují a v průběhu času tvrdnou. Bakterie v našich ústech se totiž živí cukry a škroby z naší stravy a produkovat plak. A pokud nebudeme tento plak pravidelně odstraňovat, může se změnit na zubní kámen - a to je velký problém. Jak můžete vidět, jde o docela logický proces. Měli bychom se tedy zaměřit na pravidelnou a důkladnou ústní hygienu, máme-li zubní kámen předejít.

Jak odstranit zubní kámen?

A teď přichází otázka za milion: „Jakub, jak se zbavit zubního kamene?“. Odpověď je jednoduchá - správně a důkladně čistit zuby. A ne, to není zase tak snadné, jak by se mohlo zdát. Na odstranění zubního kamene je nutné mít kvalitní zubní kartáček, fluoridovou pastu a ústní vodu. Důkladné čištění zubů by mělo trvat minimálně dvě minuty a měli byste ho provádět alespoň dvakrát denně - ráno a večer. A co interdentální kartáčky a zubní nit? To jsou nástroje, které vám pomohou odstranit plak a jídlo z těch nejvyšších míst, kam zubní kartáček nemá šanci se dostat. Ale upozorňuji, čím déle necháte zubní kámen sedět, tím těžší bude jeho odstranění. Pokud je vrstva zubního kamene příliš silná, bude nutné navštívit zubního hygienika nebo zubaře.

Jak funguje profesionální odstraňování zubního kamene?

Když už se dostaneme k tématu profesionálního odstraňování zubního kamene, možná si říkáte: "Ale, Jakub, tohle musí bolet, ne?" No, já vám řeknu, není to zrovna procházka růžovou zahradou, ale nemusí to být tak hrozné, jak si možná myslíte. Zubní hygienik či zubař používá speciální nástroje a ultrazvukové zařízení, které dokáže odstranit i ten nejtvrdší zubní kámen. A pokud máte citlivé zuby či dásně, může vám zubař aplikovat místní anestezii, abyste nepociťovali nepříjemnosti. Já sám se takovému zákroku podrobil a musím říct, že to bylo docela dobře snesitelné. A věřte mi, pocit čistých a hladkých zubů po zákroku je naprosto bezkonkurenční!

Jak předcházet vzniku zubního kamene?

Jsem si jistý, že nyní všichni dychtivě čekáte na rady, jak tedy předcházet vzniku zubního kamene. No, mohu vám říct, že to není žádná věda, ale vyžaduje to trochu úsilí a disciplíny. Jak už jsem zmínil dříve, je nutné dbát na správnou a pravidelnou ústní hygienu. To znamená čistit si zuby alespoň dvakrát denně, používat zubní pasty obsahující fluorid a nezapomínat ani na čištění jazyka a dásní. A co takhle ústní voda? Ta vám pomůže dostat se na ty nejodlehlejší místa v ústech, kam se kartáček nedostane. A nezapomínejme ani na správnou techniku čištění zubů. Ano, ano, je to pravda - také jsem byl překvapen, když jsem se dozvěděl, že existují správné a špatné způsoby, jak zuby čistit. Ale věřte mi, že když se naučíte tu správnou techniku, vše ostatní bude hračka.

Co když se zubní kámen neodstraní?

No a teď na konec něco trochu méně veselého. Co se stane, pokud zubní kámen neodstraníme? Odpověď je jasná a ne moc veselá: zánět dásní a potencionálně i parodontóza, což je velmi vážné onemocnění dásní, které může vést až k vypadávání zubů. Nesmíme zapomínat na fakt, že zubní kámen je plný bakterií, které mohou způsobit i další zdravotní potíže, jako je například zánět dýchacích cest. Takže pokud nepatříte mezi ty, kteří si rádi hrají s ohněm, doporučuju navštívit zubního hygienika či zubaře aspoň jednou za rok, abyste měli jistotu, že je s vašimi zuby vše v pořádku.

Moje zkušenost s odstraňováním zubního kamene

A na závěr mi dovolte říct něco o své osobní zkušenosti s odstraňováním zubního kamene. Jo, ano, taky jsem to podstoupil a nejen jednou. Pamatujete na tu bolest, o které jsem se zmiňoval dříve? No, u mě to nebylo tak strašné. Ano, bylo to trochu nepříjemné, ale nic, co bych nezvládl. A pocit poté, když si poprvé po zákroku přejedu jazykem po zubech, je prostě neskutečný. Cítíte se jako nový člověk. A pokud jde o prevenci proti zubnímu kameni - jo, snažím se dodržovat všechna pravidla ústní hygieny. Ale přiznávám, občas mi to unikne. To ale vůbec nevadí, protože vím, že mám k dispozici skvělé odborníky, kteří mi pomohou udržet můj úsměv zdravý a krásný. Takže pokud máte strach z zubního kamene, vězte, že nejste sami. A pokud dodržíte všechna pravidla a nebudete se bát pravidelných návštěv u dentálního odborníka, můžete si být jisti, že váš úsměv bude vždy vypadat skvěle!