Kde bolí zánět okostice?

Kde bolí zánět okostice?

Co je to zánět okostice?

Takže, začneme tím, co je vlastně ta okostice a proč je tak důležitá pro naše tělo. Okostice je tenká vrstva tkáně pokrývající všechny naše kosti kromě kloubních ploch. Pokud jste jako já a milujete jednoduché věci, můžete si ji představit jako kůži, která chrání naše kosti. Má jedinečné spojení s krevními cévami, které zásobují kosti živinami. To je její základní role. Ale jak vše v našem těle, i okostice může být postižena zánětem. A přiznávám, že to může být dost bolestivé. A znáte mě, Jaroslavu, vždy jsem tu, abych vám pomohla pochopit věci a nabídla několik tipů a triků, jak se s tímto nepříjemným jevem vypořádat.

Pokud jste někdy zažili zlomeninu, nejspíše jste se již setkali se zánětem okostice, který je normálním jevem během hojení zlomeniny. Ale i bez zlomeniny se může stát, že se okostice zapálí. Je to časté u aktivních lidí, zejména těch, kteří běhají. To je důvod, proč se zánět okostice často nazývá "běžecké koleno". Ale nebojte se, nehledě na to, jestli jste běžec nebo ne, vždy tu jsou způsoby, jak tento problém řešit.

Kde bolí při zánětu okostice?

Teď se dostáváme k jádru otázky: "Kde tedy to bolí při zánětu okostice?" Není to vždy stejné, protože okostice obaluje všechny naše kosti. Proto bolest může být prakticky kdekoli. Nejčastěji se ale zánět okostice objevuje v dolních končetinách, obzvláště v oblasti holení. Bolest tedy může být cítit na přední straně holeně, v oblasti lýtek nebo kolem kolen.

Je důležité si uvědomit, že bolest okostice způsobuje postupný nástup bolesti s opětovným použitím postižené končetiny. Takže pokud jste například vyrazili na dlouhý běh a nyní vás bolí noha, je možné, že trpíte zánětem okostice. Bolest je obvykle obtížná během pohybu a uvolňuje se v klidu.

Moje vlastní zkušenosti se zánětem okostice

Pamatuji si, že jsem se jednou rozhodla zkusit poloviční maraton. Ačkoliv jsem byla poměrně aktivní, nebyla jsem zvyklá běhat dlouhé vzdálenosti. Musela jsem tedy zapojit nemalé množství odhodlání, abych šla do toho. Musím se přiznat, že trénink byl poměrně náročný, ale snažila jsem se držet plánu a věřila, že to zvládnu.

Trénink byl tvrdý, ale myslím, že nejhorší část byla přišla týden před závodem. To je ten okamžik, kdy jsem začala cítit bolest v přední části holeně. První myšlenkou bylo, že jsem si jen natáhla sval. Ale bolest byla prapodivná, jako bych měla vnější modřinu, kterou ale nemůžu vidět. Byla to taková podivná a intenzivní bolest že mi to nedalo spát.

Co s tím dělat?

Jak jsem řekla, ta bolest byla intenzivní a vždy se zhoršovala v průběhu běhu. Bylo mi jasné, že pokud chci dokončit poloviční maraton, budu muset najít způsob, jak se s tím vyrovnat. Zde je pár věcí, které mi pomohly. Snad pomohou i vám, pokud jste se dostali do podobné situace.

První bylo pochopení, co se děje. Nejlepší je rozhodně konzultace s lékařem nebo fyzioterapeutem, který může podrobně posoudit vaše symptomy. Ale samozřejmě i googlení mi hodně pomohlo. Po chvíli jsem narazila na zánět okostice a věděla jsem, že to musí být ono.

Druhou věcí bylo přijmout, že budu muset snížit intenzitu tréninku. Nebylo to snadné, protože jsem měla pocit, že ztrácím výdrž a kondici. Ale věděla jsem, že pokud chci zvládnout závod, musím nejprve uzdravit okostici.

Poslední věcí je bemer terapie, kterou mi doporučil můj fyzioterapeut. Jedná se o typ elektromagnetické terapie, který zvyšuje průtok krve v postižené oblasti a podporuje tak hojení. Musím se přiznat, že jsem byla skeptická, ale v mém případě to opravdu fungovalo!

Závěrem chci říci, že zánět okostice není zábava, ale naštěstí existují způsoby, jak se s tím vyrovnat. A co je nejdůležitější - vždy poslouchejte své tělo, protože ono je vaším největším spojencem při cestě ke zdraví.